Největší hity letošního roku v podnikových informačních systémech

Rok 2019 přinesl do světa podnikových informačních systémů celou řadu produktových novinek. Jednoznačným trendem bylo dotáhnout hity tohoto desetiletí k naprosté dokonalosti. Co byly ty nejžhavější trendy posledního roku desátých let 21. století?

Personalizace, kam se podíváš

Personalizace už roky ovládá svět módy, ale také aut, chytrých telefonů, osvětlení, chytrých televizorů a letos se naplno dostala pod kůži i informačním systémům. Personalizace, minimálně u informačních systémů HELIOS, pronikla do naprosto všech oblastí „uživatelského života“. Přizpůsobit si můžete vzhled systému prostřednictvím skinů, včetně například vánočního, ale také všechna uživatelská menu. Velkých změn navíc doznala i celková ergonomie ovládání.

Prediktivní analýza

Také další prvek, který se usídlil ve světě podnikových informačních systémů, pochází ze světa mobilních telefonů. Znají ho třeba uživatelé systému Android, kde Google Assistant jako by přemýšlel, co uživatel zrovna potřebuje nebo na co by mohl zapomenout – kdy má vyrazit na schůzku, kterou má v kalendáři, aby ji stihl, kolik minut mu zabere cesta domů, když se blíží konec dne, jaké bude zítra počasí apod. My k tomu máme Analytika, který napoví, co by se mohlo stát ve firmě, co bude vyžadovat vaši pozornost.

Business intelligence pro všechny uživatele

Business intelligence je jasným hitem tohoto desetiletí a stále více se posouvá k dokonalosti. Ta už nespočívá ani tak v technickém řešení, jako spíše ve zpřístupňování tohoto nástroje všem uživatelům, nad všemi daty. Stejně jako je to v systému HELIOS. To samozřejmě přece jen vyžaduje určité technické „finesy“. V našem případě je to oddělení business intelligence od samotného systému a její přesun do cloudu. Tím pádem jakékoliv „hraní si“ s daty nezatěžuje servery, kde běží systém samotný, a je tak možné data analyzovat v libovolnou denní dobu.

Cloud

Tím se dostáváme k dalšímu trendu tohoto desetiletí, který už se ve světě podnikových informačních systémů naplno zabydlel. Je jím cloud. V dnešní době už není problém propojit svůj ERP systém s jiným systémem, který běží v cloudu, a stejně tak je možné snadno přesunout do profesionálního cloudu i samotný ERP systém. Firmy se tak už nemusí starat o serverovou IT infrastrukturu.

Alternativní způsoby interakce s ERP systémem

Alternativní přístupy se objevují u podnikových informačních systémů i jinde. Týká se to zejména způsobů interakce se systémem jako takovým. Trendem současnosti je detailně monitorovat co nejvíce činností a dění ve firmě. Proto dnes s podnikovými systémy komunikují výrobní stroje (a to oboustranně) a kromě počítačů, tabletů a chytrých telefonů s nimi můžete komunikovat i prostřednictvím specializovaných fixních či mobilních terminálů. Na vše stačí čárové kódy a RFID. U HELIOSU k tomu máme řešení Gatema MES (manufacturing execution systems).

Řízení lidských pracovníků ERP systémem

Tím se dostáváme k dalšímu trendu, který zdomácněl zejména v logistice a ve výrobě – lidskou práci už dnes řídí podnikový informační systém, jenž lidem jasně říká, co a jak mají dělat. Skladníci už nemusí přemýšlet o tom, co dát do které skladové pozice nebo co kde hledat, a dělníci nemusí přemýšlet o tom, co a jak mají zpracovat (zejména u kusové výroby). Stačí načíst čárový kód a systém jim prostřednictvím například průmyslového mobilního dotykového terminálu sdělí vše potřebné. Lidé se tak mohou soustředit výlučně na svoji práci a zároveň se minimalizuje množství případných chyb nebo prostojů.