Nejvýraznější trendy v oblasti podnikových IS pro rok 2019

Máme před sebou poslední rok druhé dekády tohoto století. Jaké trendy budou nejvíce hýbat světem podnikových informačních systémů? A setkáte se s některými i u nás?

Mobilita

S rozvojem počítačové bezpečnosti i postupující konektivitou takřka všeho přímo do internetu požaduje stále více firem vzdálený přístup ke svým podnikovým informačním systémům z mobilních zařízení. Mobilita však nespočívá jen v možnosti přistupovat k samotnému podnikovému informačnímu systému, ale i v tom, jak vypadá jeho uživatelské rozhraní na mobilním zařízení a jak jsou mu přizpůsobeny dostupné funkce. Už v loňském roce jsme v HELIOSU zaměřili na mobilitu a např. podporu HTML5 velkou pozornost. Letos bude naše úsilí v této oblasti ještě intenzivnější.

Velká data

Narůstající objemy dat jsou evergreenem nejen podnikové sféry posledních deseti let. I přesto, že objemy zpracovávaných dat rostou často až exponenciálně, velmi brzy nás čeká další skokový nárůst. Proč? Kvůli internetu věcí (IoT). Spolu s tím, jak dojde k zajištění konektivity pro nejrůznější stroje a přístroje, vzroste skokově objem dat, která bude účelné sbírat, zpracovávat a dále analyzovat. Třeba taková data o pohybu zákazníků uvnitř prodejny. Nebude jich málo – jenže dokážou poskytnout velmi cenné informace o tom, kam které zboží umístit nebo jak celou prodejní plochu modernizovat a optimalizovat. Jen na jejich sběr a vyhodnocování musí být firmy připraveny. To je také jeden z důvodů, proč nový HELIOS Orange edice iNUVIO obsahuje cloudovou business intelligence. Nemusíte se tak bát, že s růstem objemu dat budete muset na analytické výstupy čekat stále déle.

Cloud

A tím se dostáváme k dalšímu velkému tématu letošního roku, kterým je cloud. Cloud není žádnou novinkou. Ve firemním prostředí si však budoval důvěru o poznání déle než v rezidenčním segmentu, kde se s nástupem OneDrivu, Dropboxu, iCloudu a Fotek Google stal už běžným standardem. Zejména díky úsilí Microsoftu a jeho Office 365 i dalších firemních řešení se stal cloud běžnou součástí jejich fungování i u malých, středních i velkých firem. Společnosti, vědomy si všech hlavních výhod cloudu – možnosti neomezeného škálování, špičkového výpočetního výkonu, vyšší redundance a dostupnosti dat apod., tak stále častěji uvažují o přesunu podnikových informačních systémů do cloudu. Tomu napomáhá i rychle se zlepšující konektivita do internetu. Ostatně i my v HELIOSU pociťujeme zvyšující se zájem o naše cloudové řešení Erport.

Business intelligence

Problematice business intelligence (BI) a jejích výhod se na našem blogu věnujeme stále častěji. Díky kroku, ke kterému jsme se loni rozhodli, se nám podařilo dostat business intelligence i do malých a středních firem, které využívají HELIOS Orange edice iNUVIO. Jenže naše BI řešení nabízí mnohem víc, než se na první pohled může zdát. Umožňujeme do něj totiž napojit de facto libovolné datové struktury z HELIOSU, nejen ty přednastavené základní. V letošním roce tak bude trend BI patrný ani ne tak v nárůstu počtu firem, které ho mají k dispozici, jako v nárůstu počtu firem, které ho skutečně aktivně dokážou využít a naplno vytěžit výstupy, které nabízí. Konkurenční výhodu pak získají ty firmy, kterým se podaří zapojit BI do firemního rozhodování.

Průmysl 4.0

Průmysl 4.0 se dostal do širokého povědomí hlavně předloni, kdy Adidas díky jeho implementaci přesunul výrobu bot z několika závodů v jihovýchodní Asii zpět od Německa. Průmysl 4.0 je spjatý s masivním rozvojem internetu věcí u výrobních strojů i rozsáhlým nasazením umělé inteligence do informačních systémů řídících samotnou výrobu, jako jsou třeba Smart Connected Solutions v podání Asseco Solutions. Protože s Průmyslem 4.0 je nevyhnutelně spjatá modernizace a, jak vidno i u Adidasu, zásadní restrukturalizace celé výroby, je jeho nástup zatím velmi pozvolný. V roce 2019 však o něm bude přemýšlet ještě více firem než doposud a během příští dekády budeme i v Česku svědky masivního nástupu Průmyslu 4.0. Jak se na něj připravit a co všechno změní třeba v obyčejném plánování údržby a odstávek? Výrobní podniky se na to vše budou muset teprve připravit. O jeho budoucích pozitivních dopadech na naši ekonomiku si však můžete přečíst už teď.

Umělá inteligence

A máme tu poslední a zároveň nejzásadnější novodobý trend v oblasti podnikových IS – umělou inteligenci. Ta vedle Průmyslu 4.0 změní chod i celé řady dalších firem. Malou ochutnávku toho, jak to ve firmě může vypadat, když máte k dispozici podnikový informační systém, co za vás myslí, přinesl loni už náš Analytik, který se stal mezi majiteli HELIOSU Orange edice iNUVIO rychle velmi oblíbeným. Umělá inteligence však půjde mnohem dál. Postupně se tak můžeme připravit na eliminaci všech rutinních činností, včetně třeba základní komunikace s klienty typu zpracování objednávek a faktur či poskytování některých typů informací. Lidští zaměstnanci se díky tomu budou moci soustředit na kreativní a strategickou práci, které stroje ještě dlouho nebudou schopny.