(Pří)stroje budou chytřejší, co to bude stát?

Chytré telefony, chytré ledničky, chytrá auta, chytrá města, chytrý průmysl – vše začíná být chytřejší. Ale vždy je to něco za něco. Nástup moderních technologií není jen o tom, že chytrý telefon je prostě dražší než ten normální. Cenu platíme i jinde. Chcete vědět jakou?

Vyšší, ale i nižší poruchovost

Je pravda, že chytřejší zařízení v sobě mají mnohem více elektroniky. Jsou tím pádem náchylnější na poruchovost a někdy i citlivější na chlazení. Je to přímý důsledek teorie spolehlivosti. Čím více součástek dané zařízení má, tím nižší je jeho celková spolehlivost (je dána součinem spolehlivostí jednotlivých provázaných součástek), a tudíž roste pravděpodobnost, že dojde k nějaké poruše. Jenže to nutně neznamená, že s takovým zařízením budete v servisu častěji. Pokud si nyní koupíte jednoduchou varnou desku a chytrou varnou desku vyrobenou ve stejné továrně, skutečně je vyšší pravděpodobnost, že ta chytřejší se rozbije dříve.

Jenže pokud porovnáme třeba „hloupá“ auta bez jakékoliv elektroniky, která se vyráběla ještě před třiceti lety, a moderní auta prošpikovaná nejrůznějšími asistenty, zjistíme, že ta moderní musí neplánovaně do servisu až po mnohem delší době, než kdysi musela ta stará. Může za to chytřejší výroba. Lidskou pracovní sílu čím dál více nahrazují stroje, celý výrobní proces je přesnější a dnes už existují i chytré výrobní stroje, které se postupně učí a zdokonalují.

Samostatnou kapitolou jsou pak stroje, které jsou natolik chytré, že dokážou svoji poruchu detekovat dříve, než se porouchají. Na takových strojích stojí Průmysl 4.0 a budeme se s nimi setkávat čím dál častěji. Tyto stroje monitorují střední dobu mezi poruchami u jednotlivých součástek i odchylky běžných provozních stavů a nahlásí včas dohledovému centru, že se blíží čas konce životnosti nějaké součástky nebo že nějaká jejich část se nechová standardně. Díky tomu mohou předejít zásadnějším poruchám a neplánovaným výpadkům. Podobnými technologiemi jsou dnes vybaveny třeba i moderní výtahy a další stroje, které běžně používáme, aniž bychom nutně věděli, že už jsou chytré.

Nároky na konektivitu

Bohužel s „chytrostí“ je obvykle nutně spojena potřeba konektivity k internetu. Ta zajišťuje přenos stavových informací, možnost ovládání či diagnostiky strojů na dálku, možnost jejich lokalizace (např. u aut) a podobně.

Tato konektivita však nemusí mít bůh ví jakou přenosovou kapacitu, protože se přenášejí obvykle jen jednoduché stavové informace. Zato musí být dostupná nonstop a kdekoliv. Ideální volbou je tedy bezdrátová konektivita. Nicméně třeba v Průmyslu 4.0 se v rámci výrobních hal počítá spíše s kabelovými sítěmi. Výrobní stroje jsou totiž často zdrojem silného rušení.

S bezdrátovou konektivitou je však nutně spjata i spotřeba elektrické energie. To zejména u mobilních zařízení může být problém. Bezdrátové sítě pro internet věcí (IoT – Internet of Things) proto začínají využívat odlišné přenosové technologie než třeba chytré telefony s LTE. Tyto sítě nabízejí výrazně nižší přenosové rychlosti, ale také nesrovnatelně nižší energetické nároky na přenos informací. Cílem je, aby vysílací modul pro IoT potřeboval měnit nebo dobíjet baterii nanejvýš jednou ročně. Ve vývoji jsou i přenosové moduly, které budou napájeny čistě z elektromagne­tického smogu, podobně jako je tomu u RFID tagů, jež vídáme dnes a denně třeba na oblečení v obchodech.

Vyšší nároky na kybernetickou bezpečnost

Se zavedením konektivity se však zvyšují nároky na zabezpečení všech takovýchto přístrojů i lokálních sítí, ke kterým jsou připojeny. Riziko, že někdo bude třeba na dálku ovládat vaše chytré auto, tu skutečně existuje a v praxi se to už stalo. V budoucnu přitom bude chytrých a propojených zařízení mnohem více. Bezpečnostní riziko však nemusí nutně spočívat jen v tom, že by nějaký záškodník začal troubit vaším autem stojícím na chodníku. Problém je i samotný přístup k údajům ze senzorů. Však si představte, že by někdo neustále znal polohu vašeho auta, množství vyrobených výrobků na daném stroji nebo třeba údaje o stavu vašeho chytrého domu – zda v něm někdo je, či nikoliv, kdy přichází domů a tak dále.

Nesrovnatelně širší možnosti

Vyšší poruchovost, nároky na konektivitu i zabezpečení a k tomu ještě zvýšená cena. Zatím to zní jako samé nevýhody. Jenže chytrá zařízení poskytují svým vlastníkům nesrovnatelně lepší a širší možnosti a komfort. Robotické vysavače vysávají za vás, autonomní auta za vás zase řídí a podle prvních statistik jsou nesrovnatelně bezpečnější, chytré varné desky pohlídají, že se vám nic nepřipálí ani neuteče z hrnce a chytré stroje zvýší vaši výrobní kapacitu a pomohou vám vyhnout se nečekaným výpadkům. Chytřejší zařízení zkrátka mají co nabídnout. Důležité je, aby potenciální přínosy převážily potenciální nevýhody, včetně ceny. Ta však rok od roku klesá, a to bez ohledu na typ zařízení.