Rubix: ERPORT vyřešil problém s výkonem systému a jeho bezpečnost

Společnost Rubix Czech je součástí nadnárodní skupiny Rubix, která se zabývá dodávkami průmyslových dílů především pro oblast údržby. Firma, jež letos vznikla sloučením společností Brammer Czech a Koma Commercial, na českém trhu působila již od roku 1996 a v případě druhé zmiňované od roku 2011 využívala HELIOS Orange. Ten však v roce 2019 začal mít vážné potíže s výkonem prostředí. Vše nakonec vyřešil ERPORT, cloud přímo od výrobce HELIOSU.

HELIOS ve firmě řídil vše klíčové

Společnost Rubix Czech je významným tuzemským hráčem v oblasti údržby, opravy a správy strojů (MRO). Své služby a zboží dodává do různých odvětví, od těžkého průmyslu, kam spadají například Třinecké železárny či Liberty Ostrava, přes automotive zákazníky jako Valeo, Faurecia či Johnson Controls až po segment food & beverage se zákazníky Mondelez, Nestlé či Coca-Cola. K tomu, aby vše ve firmě fungovalo, jak má, významným způsobem pomáhá HELIOS Orange. Ten se ve firmě stará o prodej, nákup, sklad i celou ekonomiku. Hraje tedy klíčovou roli v každodenním chodu firmy.

Současná IT infrastruktura narazila na své limity

Společnost Koma, od ledna 2020 součást Rubix Czech, využívala HELIOS Orange už od roku 2011. S tím, jak firma rostla a zvyšoval se objem zpracovávaných dat, začalo mít vedení firmy na systém větší nároky. Ačkoliv byl systém připraven jim bez problémů vyhovět, stávající IT prostředí, ve kterém fungoval, začalo vykazovat problémy. Nedostačoval totiž jeho výkon, což vedlo mimo jiné i k prodloužení odezvy systému.

Navíc se vlastní datacentrum nacházelo v místnosti, která nebyla primárně určena k uložení výkonných serverů. Hrozilo zde proto nebezpečí například prasknutí vodovodního nebo plynového potrubí. Fyzická bezpečnost serverů byla zajištěna jen zámkem na dveřích, bez možnosti vedení záznamů o přístupu osob. Přístup do datacentra přitom mělo více lidí.

Cloud přímo od zdroje

Vedení firmy se proto rozhodlo zabít dvě mouchy jednou ranou a sáhnout v případě infrastruktury pro HELIOS Orange po profesionálním cloudovém řešení. Rubix se tak začal zajímat o službu ERPORT. Ta nabízí výkonné cloudové prostředí navržené výlučně pro systémy HELIOS, které provozuje přímo společnost Asseco Solutions, tvůrce HELIOSU.

Tím, že ERPORT nabízí možnost vyzkoušení na měsíc zdarma, byla volba vhodného cloudu pro firemní informační systém velmi jednoduchá. Rubix se nejprve rozhodl naplno otestovat veškerou funkčnost. Velkou výhodou byla i možnost úprav cloudového prostředí tak, aby jej bylo možné snáze integrovat do vnitropodnikového MPLS prostředí v Rubixu. Protože vše proběhlo na jedničku a systém rázem fungoval stejně rychle jako kdysi, bylo rozhodnuto.

ERPORT přinesl řešení problému i značné úspory

„Cloudové řešení nám dává možnost se věnovat činnostem, které přímo souvisí s našimi aktivitami,“ konstatuje s potěšením Michal Srnec, jednatel společnosti a ředitel provozu a nákupu. „Nemusíme se starat o fyzický běh serverů a dalších technologických částí datacentra, jako jsou energie, datová konektivita, chlazení. Tato činnost obnáší komunikaci s dalším množstvím subjektů, které tuto činnost zajišťují. Hlídání pravidelných kontrol, revizí a podobně. To je pro nás velký benefit.“

Kromě provozních výhod však firma profituje i z těch finančních. Ty spočívají v jasné predikci nákladů. Cena je totiž přesně dána smlouvou a uživatel neřeší neočekávané výdaje v oblasti správy a údržby serverů. Velkou výhodu firma spatřuje také v dlouhodobě zajištěném stabilním výkonu celého řešení, které i do budoucna zajistí možnost dalšího rozvoje systému uvnitř Rubixu.