Novinky ze světa Helios
Není mnoho možností, jak koukat úspěšným firmám do kuchyně.
Podívejte se, jak to řešíme u klientů i u sebe.
Všechny články
Na firemní data se už budete dívat úplně jinak
Objem zpracovávaných dat ve firmách neustále roste. Tato data v sobě ukrývají velmi cenné informace, ne každá firma s nimi ale pracuje. Zejména u malých a středních podniků je to menšina, protože jim k tomu chybějí dostupné nástroje. To se ale brzy změní – do roku 2020 se business intelligence (BI) stane běžnou součástí podnikových informačních systémů. Co to přinese?
Jak zapojit business intelligence do firemního rozhodování
Nejrůznější výhody business intelligence (BI) nástrojů jsme vám již na našem blogu popsali. Jenže ani ten nejlepší BI nástroj s těmi nejpřesnějšími a nejaktuálnějšími daty či nejpečlivěji připravenými pohledy, grafy a reporty nic nezmůže, pokud firma neučiní ten poslední a nejdůležitější krok – nezapojí BI do firemního rozhodování.
5 důvodů, proč si zamilujete business intelligence
Business intelligence (BI) nástroje se dnes dostávají do stále více firem. Často míří i do nitra některých podnikových informačních systémů, které díky nim přinášejí zcela nové možnosti zobrazení a analýzy základních klíčových ukazatelů. Proč firmy i koncoví uživatelé tyto nástroje milují?
OLAP kostky v kostce
Možná jste už někdy slyšeli pojem OLAP kostka. Nejčastěji ho můžete zaslechnout mezi manažery a controllery. Jedná se o důležitý nástroj pro analýzu dat uložených v databázi. Obvykle také tvoří základ pro business intelligence řešení. Co to ale vlastně OLAP kostky jsou, jak je lze rozdělit a k čemu slouží?
Co je to datový sklad a proč je dnes tak důležitý?
Když se řekne sklad, každý hned ví, co si představit. Obrovskou plochu s regály až do výše několika metrů a spoustu vysokozdvižných, dnes už někdy i robotizovaných vozíků. Co když ale dodáme, že ten sklad je datový? A proč je dnes často mnohem důležitější než ten na zboží?
5 způsobů, jak zatočit se zásobami
Zásoby jsou největším nepřítelem nejen výrobních podniků. Vážou na sebe totiž cenná pasiva, zabírají drahocenný prostor ve skladech, mnohdy i stárnou a ztrácejí postupně hodnotu. To všechno často naprosto zbytečně. Firmy využívající moderní podnikové informační systémy Helios totiž mají hned několik možností, jak se zásobami zatočit!
7 důvodů, proč přejít na kapacitní plánování výroby
Zavedení kapacitního plánování výroby bývalo ještě na konci minulého století velmi náročným a obtížně splnitelným úkolem. Díky moderním ERP systémům jako Helios Green je teď však podstatně snazší. Řadě firem se přitom přechod na kapacitní plánování výroby může zaplatit v řádu měsíců. Jaké jsou jeho výhody?
7 důvodů, proč přejít na procesní řízení
Určitě jste už od někoho, kdo pracuje ve velké firmě, slyšeli, že ten či onen proces nebyl správně nastaven, že bylo potřeba ho optimalizovat a tak dále. Byť z podobných vyjádření to může vypadat, že procesy mohou být firmám na škodu, přesný opak je pravdou. Často se vyplatí i malým firmám. Přinášíme vám hned sedm důvodů, proč na procesní řízení přejít.
Strojové rozhodování nepřináší dilemata jen v autonomním řízení
S nástupem umělé inteligence a strojového učení se objevují nečekaná úskalí. Tam, kde má umělá inteligence začít nahrazovat člověka, se totiž musí vyřešit některá klíčová dilemata. Člověk totiž za svá rozhodnutí nese morální i právní odpovědnost. Kdo ji však ponese, rozhodne-li stroj?
Od autonomních vysavačů k autonomním továrnám
O robotických vysavačích, které samy vysávají, jste už možná slyšeli. Stačí jen zadat, kdy mají úkol provést, a o nic dalšího se už nemusíte starat. V blízké budoucnosti mají něco podobného nabídnout i auta. Prostě v mobilu zadáte kdy, odkud a kam chcete jet a auto pro vás přijede a odveze vás. Jenže ono to půjde ještě dál.
(Pří)stroje budou chytřejší, co to bude stát?
Chytré telefony, chytré ledničky, chytrá auta, chytrá města, chytrý průmysl – vše začíná být chytřejší. Ale vždy je to něco za něco. Nástup moderních technologií není jen o tom, že chytrý telefon je prostě dražší než ten normální. Cenu platíme i jinde. Chcete vědět jakou?
Inteligentní věci, které si můžete dopřát k Vánocům
Moderní technologie pronikají do nejrůznějších oblastí našeho života. Vánoce jsou obvykle příležitost k tomu, abychom si udělali radost a nechali je proniknout i do svých domovů. Přinášíme vám pár tipů na chytré technologické vychytávky, které si můžete pod stromeček pořídit.
Vše, co jste chtěli vědět o strojovém učení
Strojové učení je podoblast umělé inteligence, která pomáhá počítačovým systémům k dalšímu zdokonalování se. Právě díky němu dokážou dosáhnout lepších schopností, než jaké měli jejich vývojáři. Jak to celé funguje a kde se můžeme se strojovým učením setkat?
Umělá inteligence míří do firem i domácností. Co přinese?
Možná jste už slyšeli o Sophii, první robotce, která hovoří plynule anglicky, odpovídá na vaše dotazy a dostala občanství, v tomto případě Saúdské Arábie. Umělá inteligence pomalu, ale jistě klepe na dveře a míří do všech oblastí našeho života. Co přinese?
Firmy budou potřebovat datové analytiky více než dělníky
Třetí dekáda tohoto století bude ve znamení velkých změn v byznysu. Firmy budou chtít stále více pracovat s velkým množstvím dat, která za druhou dekádu nasbíraly, protože si uvědomí, že jsou to nejcennější, co mají. Byť toto uvědomění zatím přicházelo jen v případě nečekané ztráty dat, současnost a blízká budoucnost firmy přesvědčí, že právě v datech je ukryta jejich budoucnost.
Poslechněte si: Helios Podcast
Helios Podcast: O IT řešeních v e-commerce s obchodním ředitelem Saperty Michalem Kašparem
Česko je bezpochyby e-shopovou velmocí. Na tuzemském trhu funguje zhruba čtyřicet tisíc internetových obchodů. Česká e-commerce tak zdatně konkuruje i nadnárodním gigantům. Kvůli pandemii se k prodeji na internetu navíc přidávají i další firmy. Některé věci se však podle Michala Kašpara na obsazeném trhu promění. Roli budou hrát marketplaces i strojové učení. Michal Kašpar je obchodním ředitelem společnosti Saperta, ale srdcem i duší zůstává stále „ajťákem“.
Helios Podcast: Spoluzakladatel platební instituce Roger Adam Šoukal
Ve třetím díle Helios Podcastu jsme vyzpovídali spoluzakladatele finanční instituce Roger Adama Šoukala. Fintechová společnost umožňuje podnikům zkrátit čekání na několikaměsíční splacení jejich faktur pomocí aukcí od investorů třetích stran. Obdoba bankovního faktoringu firmám pomáhá při řízení jejich cash flow.
Helios Podcast: generální ředitel Edenred ČR Nicolas Eich
Aktuálně stojí v čele společnosti Edenred ČR, která se zabývá zaměstnaneckými benefity, jako jsou stravenky, poukázky na kulturu, sport či zdravotní péči. Představujeme vám Nicolase Eicha, Francouze žijícího v České republice, který přijal pozvání do druhého dílu Helios Podcastu.
Naše podcasty můžete sledovat na těchto platformách
Napsali o nás

Asseco Solutions bude slavit v Cubexu
Idnes.cz
6. 5. 2025
Helios mění nejen logo, autorem nové vizuální identity je MIUZA
HN.cz
22. 4. 2025
Značka Helios má nový vizuální styl
SystemOnLine.cz
23. 4. 2025
Od kečupu k triumfu v IT. Jak Adam Góral a jeho Asseco zlomili polskou kletbu
Forbes.cz
29. 1. 2025
Začínal s prodejem kečupu a jezdil nekonečné hodiny v autě. Letos mu bude 70 a řídí obří IT firmu
28. 1. 2025

Česko je evropskou dvojkou v digitálním sdílení dat. Podle průzkumu i tak dvě třetiny firem tisknou faktury
CC.cz
18. 6. 2024